Skip to main content

Uzaktan bakıldığında bir şekil veya biçim olan ‘logo’ yu yaşatan, can veren ve anlamlandıran oradaki niyet, samimiyet ve enerjidir.

AYŞENUR İLKIŞIK İLE RÖPORTAJ

Depo Creative’in kurucusu Ayşenur İlkışık tarafından yenilenen Lokman Hekim Sağlık Vakfı Logo ve Kurumsal Kimliğini’nin yenileniş süreci, yeni içeriği kadar anlamlı ve derin…

Lokman Hekim Sağlık Vakfı’ndan nasıl haberdar oldunuz?

Ekim 2015 bir öğle arası, Ketengrup yönetim kurulu başkanı sevgili Ferhat Keten ile sohbet ederken, bana Gebze’deki hastanenin güçlendirilmesi ile ilgili başından geçen hikayeyi anlattı. Dr. Ayhan Tokgöz beyefendi ile tanışmasını ve nice emeklerle yaklaşık 30 yıl önce kurulmuş, özellikle tıp öğrencilerine burs vermek, yoksul insanlara ücretsiz sağlık hizmeti sağlamak üzerine yoğunlaşmış Vakfın varlığından haberdar etti.

Vakfın kuruluşundan bugüne gelen hikayesi, böylesine karşılıksız emeklerle bugüne kadar ayakta durabilmesiyle ilgili içimde hayranlık uyanmıştı ve ben de ‘elimden ne gelirse’, yardım etmek istedim. Tam da mânasıyla elimden neler gelebilir bunları konuşmak üzere Ayhan Bey ve vakfın diğer emektar çalışanları, melek kalpli pırıl pırıl üyeleri ile tanıştım.

Lokman Hekim Sağlık Vakfı’na nasıl bir yardım yapmayı planladınız ve süreç nasıl gelişti?

Vakıf’la tanıştığımız Kasım 2015 tarihinden bu yana; öncelikle tasarımcı yönümle, Depo Creative olarak, Lokman Hekim Sağlık Vakfı’nın logo tasarımı, web sitesi ve marka kimliğini oluşturduk.

Bu sürecin heyecanı Vakıf yararına düzenleyeceğimiz, sergi hazırlığı ile birleşti, bu süreci birlikte yaşadığımız Vakıf Genel Müdürü Leyla Hanım sergi hazırlığı ve 30.yıl etkinlikleri konusunda en az benim kadar heyecanlı…

Logo, imaj çok önemli mi?

Evet, çok önemli. Logo, kurumun veya markanın neyi temsil ettiğinin fiziki hali, başka bir deyişle kurumun grafik felsefesidir.

Marka değiştirme ve modernleştirme süreçlerini etkin ve iyi kullanmak kuruluşlar için hedef kitleye göre hizmet logosunu güncelleştirmek sağlıklı geri dönüş, hizmet alışverişi ve verim kazanmak açısından çok önemlidir. Hedef kitlesi, dengesi ve değişimini, hizmet algısını ve fark edilişini de yine logo belirler.

Yeni kurumsal kimliğin, organizasyonun “sağlıklı geleceğin tohumları” olarak tanınıp kabul edilmesine yardımcı olacağını umduğunu söyleyen İlkışık, yeni kurumsal kimlikle birlikte yaymayı hayal ettikleri algıyı şöyle açıklıyor:

“Hepimizin hem kendimiz ve sevdiklerimiz, hemde toplumsal anlamda tümüyle sağlıklı, neşeli ve verimli, özgürce yaşayıp, keşfedebileceğimiz, yaratabileceğimiz bir gelecek hedefi var.

Gücün birkaç kişi değil, pek çok kişide olduğu birleştirici ve eğitici bir kuruluş olan Lokman Hekim Sağlık Vakfı’nın kendini doğru bir şekilde ifade eden, modern, çağdaş bir kurumsal kimliğe ihtiyacı vardı. Bireysel gelişime, sağlığa ve sağlıklı hizmete, gelişime saygı duyulan bir vakıf, doğru bir algıyla hedef kitlesi ile kendisi arasında daha sağlam ve hızlı bir bağ kurar.”

Vakfın yeni logosunu tasarlarken nasıl bir düşünce ve süreç izlediniz?

Önceki logo Vakfın baş harflerinden oluşan ciddi maskülen bir logoydu,  Vakfın toplumsal anlamda verdiği hizmetlerin ve bağışçıların aslında, özünde, kalpten ve sevgiyle çalışan bir sistemin olduğunu fark etmek ve ettirmek adına, sembol dilinden ve dengesinden faydalandım.

Kare, dört köşeli algısıyla dünyayı, kurumu ve fizikselliği ifade eder, Daire formu, duygusallığı, maneviyatı, bütünleşmeyi ve birleşmeyi ifade eder.

Logo tasarımı sürecinde elbette pek çok form ve biçim ortaya çıkar ancak tasarımcının hedefi bu sembolü tıpkı bir terzinin kişiye tam ölçüleriyle uyan ve yakışan halinde kostümünü hazırlaması gibidir. Tasarımcı logoyu tam da kurumun hedef ve standartlarına, hizmet ve felsefesine uygun olarak hayata getirmelidir.

Kırmızı; canlılık, yaşam ve hayat veren,birleştiren hareket halindeki enerjiyi; Mavi ise kurumun tecrübe ve güvenirliğini ifade eder.

Logonun tamamında enigmatik bir biçimde iç içe geçen form ise kurum ve bağışçısı ve bağış yaptıkları arasındaki görünmez sevgi bağının aslında güçlü bir kenetlenme ve geleceğe doğru sonsuzlukta uzayacak güçlü hizmet, oluşum ve birlikteliğin zincir halkalarını da temsil etmektedir.

Lokman İlkyardım Eğitim Merkezi (LİYEM) ve Ortak Güvenlik Sağlık Merkezi logolarını da tasarladınız,

Evet, kurumsal kimlik ve markalaşması adına hizmet verdiği her alanı bir ağacın dalları gibi düşünürsek, LIYEM ve OSGB iştirakleri de Lokman Hekim Sağlık Vakfının  gövdesinden yükseliyorlar. Dolayısıyla kurumsal kimlik kapsamında Lokman Hekim logosundan yola çıkarak, ‘Kare’ formu birleşenlerini bir arada kadrajlayarak ve yaşamsal enerjiyi ifade eden kırmızıya yoğunlaşarak İlkyardım Eğitim  Merkezinin logosunu tasarladım.

Logolar hizmet alanları ile düşünülürse, kurumsal hizmet alanlarının yoğunlukta olduğu OSGB; iş sağlığı ve işyeri hekimliği, işyeri güvenliği, iş güvenliği uzmanlığı gibi hizmetler veriyor. Dolayısı ile Ortak Sağlık Güvenlik merkezi de Daire formun birleşenlerinden kurumsallığı ifade eden Mavi tonu ile bütünleşti.

Web sitesi tasarımlarını da yine aynı yöntem ve süreçlerle hayata geçirdik. Web sitesi tasarım ve kurulum aşamasında çok emeği geçen değerli grafiker arkadaşım Mehmet Başargan’a da tekrar teşekkür etmek isterim.

Lokman Hekim kurumsal kimliği bütününde vermek istediğiniz başka bir mesaj veya eklemek istediğiniz birşey varmı?

Kurumsal kimliğiniz bütününde, başından beri şahsım adına bağışta bulunduğum bir proje olduğu için gönülden bağlı olduğumu söyleyebilirim, gerek sizlerle tanışmak ve içtenlikle verdiğiniz bilgiler, gerek bağış yaptığınız o pırıl pırıl insanlarla beraber olmak, hepsini bir çatı altında birleştiren sevginiz & emeğiniz hepsi benim için çok kıymetli ilhamlar verdiler.

Uzaktan bakıldığında bir şekil veya biçim olan ‘logo’ yu yaşatan, can veren ve anlamlandıran oradaki niyet, samimiyet ve enerjidir. Bu anlamda bu enerjiye, gelişime ve amaçların buluşmasına bir katkım olması beni en çok mutlu eder.

Resim sergisi ile ilgili detaylı bilgi edinek isteyenler, www.aysenurilkisik.com adresinden eserlerimi takip edebilirler.

Bize vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederiz.

Sayın Dr. Ayhan Tokgöz ve sizlerle tanışıp Lokman Hekim Sağlık Vakfı’nın samimi, çağdaş ve modern hizmetlerini öğrenince, ’Elimden ne gelirse’ meğer ne kıymetli ne güzel sözmüş diye düşündüm, elimizden samimiyetle ‘el ele vermek’ gelen nice güzel, verimli, mutlu projelere…

Desteği ve motivasyonu için Ferhat Keten’e ve vakıf yararına ürettiği kurumsal kapsamda satışta olan, bağış amaçlı altın/gümüş aksesuarlarla, Nisa Istanbul yaratıcısı Ayçin Salcı Yavuz’a, teşekkür ederim.